تبلیغات
وبلاگ فوق تخصصی شطرنج - او ماشین نیست،‌یک انسان است

این را مربی راکی درباره حریف ظاهرا نیرومندش ایوان دراگو(در فیلم راکی4) بیان می کند.و وقتی همسرش آدریان می گوید:این خود کشی است-تو او را دیده ای و می دانی چقدر نیرومند است.نمی توانی پیروز شوی؛ راکی پاسخ میدهد:تنها کاری که از دستم بر میآید آن است که هرچه دارد از او بگیرم.اما او برای شکست دادن من باید مرا بکشد.

آنچه که گفته شد چه ربطی به شطرنج دارد؟استاد بزرگ جاناتان روسون توضیح می دهد:


این را مربی راکی درباره حریف ظاهرا نیرومندش ایوان دراگو(در فیلم راکی4) بیان می کند.و وقتی همسرش آدریان می گوید:این خود کشی است-تو او را دیده ای و می دانی چقدر نیرومند است.نمی توانی پیروز شوی؛ راکی پاسخ میدهد:تنها کاری که از دستم بر میآید آن است که هرچه دارد از او بگیرم.اما او برای شکست دادن من باید مرا بکشد.

آنچه که گفته شد چه ربطی به شطرنج دارد؟استاد بزرگ جاناتان روسون توضیح می دهد:

از 14 مارس تا 1 آوریل 2013 ،‌ فیده و AGON(شریک بازرگانی فدراسیون جهانی شطرنج)تورنمنت نامزدهای قهرمانی شطرنج جهان در سال 2013 را برگزار کردند.این رویداد، قوی ترین تورنمنت در نوع خوددر تاریخ شطرنج  بود.محل برگزاری مسابقات...لندن ومبلغ جایزه ای که بین بازیکنان تقسیم شد بالغ بر 510 هزار پوند بود.برنده رقابتها حریف ویسواناتان آناند قهرمان شطرنج جهان خواهد شد که از سال 2007 تا کنون این عنوان را در اختیار دارد.حامی مالی اصلی نامزدها شرکت ملی نفت جمهوری آذر بایجان بود.

رویارویی قهرمانی جهان بین کارلسن و آناند

نوشته استاد بزرگ جاناتان روسون

نقطه عطف فیلم راکی 4 دور برگشت نبرد راکی قهرمان جهان با حریف ظاهرا شکست ناپذیر روسی ایوان دراگو است.پس از رد وبدل شدن ضربات پی در پی  مشت، دو رقیب جنگ سرد، نفس زنان به گوشه های رینگ می روند و در آنجا مربی راکی حقایق غیر قابل انکاری را گوشزد می کند:"حالا او وحشتزده شده است.تو او را زخمی کردی، به او صدمه زدی.می بینی که او ماشین نیست،او هم یک انسان است."

اخیرا بر ما معلوم شد که ماگنوس کارلسون شماره 1 ظاهرا بی چون و چرای دنیا نیز یک انسان است.او درتورنمت نامزدهای لندن دو با خت غیر عادی داشت و با کمی خوش اقبالی و فقط با امتیاز شکنی توانست پیروز تورنمنت و حریف آناند در رویارویی قهرمانی جهان در ماه نوامبر باشد.

ماگنوس قطعا بهترین بازیکن تورنمنت جهان است وجوانتر،آماده تر و مشتاق تر ازویشی برای کسب عنوان قهرمان جهان جلوه می کند.اما چون او یک انسان است نمی تواند همیشه در بهترین فرم خود باشد وکم تجربگی او در رویارویی های او ،عامل تعیین کننده ای است که او را دچارنوعی فرسودگی و فشاری میکند که صرفا در انسان ظاهر می شود.

بنظر من بیش از 20 سال فاصله سنی و  همچنین بیش از 80 واحد فاصله درجه ماگنوس با ویشی تقریبا همانند تفاوت سن، قد وبافت عضلانی دراگو با راکی است.البته می دانم که آن یک فیلم هالیوودی بود اما من مجذوب این واقعیت هستم که پیروزی راکی ناشی از آن بود که او از همان ابتدا مصمم بود که روایت قالب بازنده بودن خود  را نپذیرد .هنگامی که آدریان، همسر راکی می گوید: " این خودکشی است . تو او را قبلا دیده ای و می دانی چقدر قدرتمنداست و نمی توانی بر او پیروز شوی."

راکی پاسخ می دهد:نه، شاید نتوانم برنده باشم.شاید تنها بتوانم هرآنچه دارد را از او بگیرم.اما اگر او می خواهد مرا شکست دهد، باید مرا بکشد. و برای کشتن من باید شهامت ایستادگی برابر من را داشته باشد. و در این کار باید خود را نیز برای مرگ آماده کرده باشد.نمی دانم که آیا آماده این کار هست یا نه.

ویشی در مصاحبه ای که اخیرا با ایندیا اکسپرس انجام داد همان بیان احساسی قوی بدون اغراق را داشت:" مصاف با کارلسن بسیار دشوار است....به بزرگی کاری که در پیش دارم کاملاً آگاهم و درجه و رتبه کارلسن خود گویای مطلبند.من در قید و بند پیش بینی ها نیستم.و ما برای همین مسابقه می دهیم.تا شانس خلق ماجراهای خود را داشته باشیم.

چیز دلگرم کننده ای است اما البته ماگنوس اندکی تیزبین تر و فرصت طلب تر از دراگو است و برنامه اش برای رویارویی کاملا محکم است وسادگی هراسناکی دارد: من قصد دارم حرکات خوب بسیار زیادی را انجام دهم.

ویشی هیچ ضربه مشت غیر قابل پیش بینی در اختیار ندارد تا به کمک آن عنوانش را حفظ کند؛ بنابراین علاوه بر کار توانفرسای تدارک برای گشایشها دو پیشنهاد دیگر دارم: از هم اینک بازیهای تمرینی با کامپیوترهای خستگی ناپذیر را آغاز کند حتی اگر مستلزم تحمل شکستهای ناگوار طی چند ماه باشد-آنگاه مصاف با ماگنوس ساده تر خواهد شد. همچنین او باید با استخدام یک مربی برجسته بدن سازی خود را در سن 43 سالگی به اوج آمادگی بدنی برساند.او نه تنها باید استقامت بورزد بلکه باید همچون ماگنوس از آن لذت ببرد.

در دور پایانی رقابتها ماگنوس خسته، عصبی و گرفتار کمبود وقت، قالب انسانی اش را نشان داد و به یک ضد حمله لجام گسیخته متوسل شد.او برنده رقابتها شد البته به این دلیل که رقیب اصلی اش، کرامنیک، نیز باخت؛ ودنیای شطرنج شاهد رویارویی خواهد بود که انتظارش را می کشید.


برچسب ها: او ماشین نیست، ‌یک انسان است،

تاریخ : پنجشنبه 29 فروردین 1392 | 01:23 ق.ظ | نویسنده : محمدرضا | نظرات