تبلیغات
وبلاگ فوق تخصصی شطرنج - پایان مسابقات کاندیداتوری قهرمانی جهان

رفت برای کارلسن و آرونیان اما برگشت برای کرامنیک!

گزارش دورهای اول تا سوم را اینجا و دورهای چهارم تا هفتم را در اینجا ملاحظه بفرمایید.

دور هشتم:

دور هشتم مسابقات بلافاصله پس از دور هفتم و بدون حتی یک روز استراحت برگزار شد. در این دور که دور اول از مرحله برگشت محسوب می شد، سه پیروزی هیجان انگیز رقم خورد اما مهمترین دیدار که بین دو صدرنشین یعنی کارلسن و آرونیان بود با نتیجه تساوی پایان یافت. 


قابل توجه: اگر اشتباه نکنم کارلسن در تمامی دورها، زودتر از حریفان در سالن و پشت میز حاضر شد!
حتی در برخی از دورها دقیقه ها زودتر پشت میز می نشست که ضمن تمرکز، زودتر با محیط آداپته شود

دیدار کارلسن و آرونیان در حالی به تساوی رسید که وضعیت به گونه ای شد که هیچ یک از طرفین نمی توانستند برای برد ادامه دهند. هرچند کارلسن پس از بازی در کنفرانس مطبوعاتی از نحوه بازی اش ابراز نارضایتی کرد اما شاید این تساوی حربه ای بود که انرژی خود را برای دیدارهای بعدی ذخیره کند چرا که تکرار عملکرد فوق العاده آرونیان در دور برگشت در هاله ای از ابهام بود.


در دور رفت مصاف روس ها با یکدیگر به تساوی انجامیده بود و این اولین پیروزی تمام روسی بود

نمایش ضعیف سویدلر روس در برابر هموطنش کرامنیک دور از انتظار و کمی قابل تامل بود. 30 حرکت نگذشته بود که سویدلر هرچه را که کرامنیک برای پیروزی به آن نیاز داشت در اختیارش قرار داد. پس از این باخت که اولین باخت تمام روسی بود، همان گونه که انتظار می رفت زمزمه هایی به گوش رسید و فرضیه هایی همچون «روس بازی» و «یکی برای همه، همه برای یکی!» مطرح شد. البته این وصله ها بعید است که به کرامنیک بچسبد اما به هر حال وی با این پیروزی در رده سوم و در فاصله یک امتیازی دو صدرنشین قرار گرفت.


تصویری از ایوانچوک قبل از شروع بازی! حالا خودتان تصور کنید آخر بازی چکار کرده است!! 
روزی که چوکی از میادین کناره گیری کند یکی از جذابیت های دنیای شطرنج را از دست خواهیم داد ...

ایوانچوک دق داد! بازهم باخت و بازهم به علت تنگی زمان! دیدار گریشوک و ایوانچوک که در شاخه «اژدهای سیسیلی» یا همان «سیسیلی دراگون» آغاز شد به وضعیت متعادلی رسیده بود که ایوانچوک در تنگی زمان و در حالی که ثانیه ها به صورت معکوس برایش می گذشتند با چند حرکت سراسیمه که به اشتباهی مهلک ختم شد به نفع گریشوک پایان یافت. گریشوک پس از پایان بازی در کنفرانس مطبوعاتی شادمانه عنوان کرد: "این اولین پیروزی من در شش سال اخیر در چهارچوب مسابقات قهرمانی جهان و کاندیداتوری در برابر ایوانچوک بود"

نکاتی راجع به شاخه یا واریانت سیسیلی دراگون
شاید برایتان جالب باشد که چرا این شاخه از دفاع سیسیلی، دراگون یا اژدها نامگذاری شده است
این شاخه اولین بار توسط "فیودور دوس-خوتیمرسکی" استاد شطرنج روسی به نام اژدها
نامگذاری شد چرا از نظر وی ساختار پیاده ای سیاه، شبیه صورت فلکی اژدها دراکو بود!
دوس-خوتیمرسکی [1965-1879] علاوه بر شطرنج از علاقه مندان سرسخت نجوم نیز بود 
ا


رجبوف امروز اصرار خاصی داشت که بازی را ببازد و گلفاند هم مراقب بود که اصلاً مزاحم کارش نشود!

اما تمشک طلایی دور هشتم به رجبوف رسید چرا که فجیع ترین باخت این دور را متحمل شد. تیمور رجبوف که در این دیدار بسیار بی روحیه بود، دو-سه سطح پایین تر از توانایی واقعی اش را به نمایش گذاشت. البته بوریس گلفاند با تجربه هم بسیار عالی وضعیت را مدیریت کرد و تنها در 32 حرکت! کار را تمام کرد و به نخستین پیروزی خود در این مسابقات دست یافت. 

«گری کاسپاروف» سال ها پیش گفته بود که گلفاند روزی قهرمان شطرنج جهان خواهد شد که البته با توجه به شانس خوبی که گلفاند در دوره گذشته از دست داد، وضعیتش در این جدول و همچنین سن و سالی که دارد بعید است که این پیش بینی به حقیقت بپیوندد. خدا را شکر!
ا

سیزده بدر شطرنجی در لندن - نکته هشتم:  اگر "مگنوس کارلسن" را از نزدیک ببینید و موفق شوید با وی گپی بزنید، می بینید که از زمین تا آسمان با حال و روحیات شاد و پرشور ایرانی ها فرق دارد و حتی ممکن است از وی منزجر شوید! اما فراموش نکنید که هر ملتی خلق و خوی خاص خودش را دارد و معیار و محور جهان ما نیستیم. بنده بارها به نروژ رفته ام و همین مردمان، یکی از بهترین، منظم ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان هستند و استانداردهای زندگی در کشورشان بسیار بالاست.

ا

برچسب ها: پایان مسابقات کاندیداتوری قهرمانی جهان،

تاریخ : یکشنبه 25 فروردین 1392 | 04:42 ق.ظ | نویسنده : محمدرضا | نظرات