تبلیغات
وبلاگ فوق تخصصی شطرنج - آرونیان با کسب دومین پیروزی در صدر مسابقات نامزدهای قهرمانی شطرنج جهان قرار گرفت
لوون آرونیان با کسب دومین پیروزی پیاپی خود در  مسابقات نامزدهای قهرمانی شطرنج جهان به تنهایی در صدر جدول رده بندی قرار گرفت. پیتر سویدلر و مگنوس کارلسن نیز با نیم امتیاز کمتر در تعقیب او می باشند.محل برگزاری مسابقات در موسسه مهندسی وفنآوری (IET) لحظاتی قبل از شروع دور سوم مسابقات .در تصویر داوران مسابقات کارلوس اولیویرا دیاز(ایستاده) و دیوید سدگویک در حال آماده سازی دور سوم می باشند.

لوون آرونیان صدرنشین مشترک  مسابقات که روز گذشته برابربوریس گلفاند پیروز شده بود، با مهره سیاه برابر واسیلی ایوانچوک قرار گرفت.

دو ابر بازیکن در گذشته دیدارهای متعددی با یکدیگر داشته اند که البته آرونیان برتری نسبت به همتای خود برتری اندکی دارد. اما دیدار روز قبل آنان به مراتب یکی از مهم ترین رویارویی های آن ها تا کنون بوده است.

بازیکن اوکراینی با حمله ترومپفسکی سعی داشت از تدارک گسترده گامبی وزیر و یا اسلاوحریف اجتناب کند. ایوانچوک با پیشروی پیاده هایش به دنبال حمله بود و پوزسیون بسیار پیچیده شد.

سپس بازیکن ارمنی نمایش قدرت خود را در این نوع پوزسیون ها را با بازی دقیق و حرکات آزار دهنده آغاز کرد. طبق معمول ، واسیلی در تنگی زمان شدیدی افتاد و و تنها 8 دقیقه برای 19 حرکت زمان داشت. که البته ثابت شده که این امرعامل تعییین کننده ای است چون او در حرکت 35ام با انجام اشتباه با Kd1بازنده شد.

قهرمان جام جهانی شطرنج، پیتر سویدلربه اولین پیروزی خود در این مسابقات برابر صدرنشین مشترک مسابقات تیمور رجبوف دست یافت. بازیکن آذربایجانی که دفاع هندی شاه را برگزیده بودهیچ کس را متعجب نکرد. بازی او بسیار قابل توجه بود چون دائما به دنبال پیچیده تر کردن وضعیت بود.

در نهایت تعادل قوا کمی تغییر یافت و رجبوف یک رخ به ازای فیل و اسب سویدلر در اختیار داشت. دو بازیکن در تعداد پیاده ها برابر بودند اماپیاده aطرف روسی  تفاوت عمده ای داشت. تیمور مجبور شد که به این پیاده فشار  وارد کند و بقیه صفحه را تقریبا بدون دفاع به  حال خود رها کند.سویدلر شاه خود را به جناح وزیر آورد و با فعال کردن سوارهای خود برتری پوزسیونی خود را تبدیل به امتیاز کامل نمود.

بازیکن شماره یک جهان مگنوس کارلسن تاخیر را جایز ندانست و مدعی سال قبل قهرمانی جهان، ‌بوریس گلفاند را با مهره سیاه شکست داد. این دومین شکست گلفاند در این مسابقات می باشد و اکنون اوهمراه با ایوانچوک در قعر جدول قرار دارد.

پوزسیون گلفاند ظاهرا در وسط بازی کاملا خوب بود چرا که او سوارهای فعال بیشتری در اختیار داشت. اما  با این حال غیر ممکن است که شانس های نابغه نروژی را کنار بگذاریم.

مگنوس با حفظ خونسردی خود به انتظار آخر بازی نشست که از تنها امتیاز پوزسیون خود یعنی اکثریت پیاده ای جناح وزیر خود که نقش تعیین کنندهداشت، استفاده کند. بازی دقیق او در این پوزسیون ها یک بار دیگر  کارگر واقع شد و گلفاند مجبور به تسلیم در حرکت 57ام شد.

تنها تساوی دور سوم  بین دو بازیکن مستحکم این تورنمنت یعنی ولادیمیر کرامنیک و آلکساندر گریچوک رقم خورد . قهرمان سابق جهان در مواجهه با گریچوک دست به انتخاب دفاع هندی با فیانکتو زد.

کرامنیک وفادار به سبک خودش پیاده ای را گرفت و برتری دو فیل را به حریف داد به امید این که برتری خود را در بلند مدت تبدیل به امتیاز کند.

برعکس گریچوک  با بازی فعالی پاسخ داد و با وزیر خود به قلب اردوگاه حریف زد. همین کافی بود که با بدست آوردن سه بار تکرار وضعیت، در حرکت 35 ام مساوی را امضا کند.

امروز دو شنبه روز استراحت می باشد و بازی ها در روز سه شنبه 19 مارچ پیگیری خواهد شد . کارلسن- گریچوک،‌رجبوف-کرامنیک،‌آرونیان- سویدلر و گلفاند ایوانچوک در این روز برابر هم قرار خواهند گرفت.سایت رسمی مسابقات

مشاهده بازی هاتاریخ : شنبه 24 فروردین 1392 | 02:39 ق.ظ | نویسنده : محمدرضا | نظرات