شطرنج‌باز ایرانی شگفت‌زده‌ام کرد !

نوزدهمین دوره مسابقه‌های بین‌المللی شطرنج در مشهد، آن هم با حضور 220 شطرنج‌باز داخلی و خارجی که در میان آن‌ها نام شطرنج‌بازان بزرگ ایران و جهان هم به چشم می‌خورد، دلیل موجهی بود تا راهی هتل طرقبه، محل برگزاری مسابقه‌ها شویم. در میان چهره‌های برتر شطرنج ایران و جهان که می‌توان از افرادی چون احسان قائم‌مقامی، الشن مرادی، جواد محجوب، تیویاکوف نام برد، به سراغ استاد بزرگ شطرنج ازبکستانی رفتیم. مردی که در دوره کاسپاروف، قهرمان جهان شده است. گفت‌وگوی خراسان را با استاد بزرگ شطرنج‌ ازبکستانی، رستم قاسم جانف می‌خوانید.

از همین مسابقه‌ها شروع کنیم؛ کیفیت برگزاری این دوره بازی‌ها را چه طور می‌بینید؟

به نظر من مسابقه‌ها در سطح بالایی برگزار می‌شود و از کیفیت فوق‌العاده مطلوبی برخوردار است.

از نحوه برگزاری راضی هستید؟

بله، همه چیز عالی بوده است.

سطح شطرنج‌بازان ایرانی را چطور دیدید؟

چند سال پیش در شطرنج ایران فقط احسان قائم‌مقامی بود که یک بازیکن قابل احترام بود اما الان ایشان خیلی پیشرفت کرده و بازیکنان خوب دیگری مثل الشن مرادی هم به شطرنج جهان معرفی شدند. به اعتقاد من یک نسل جدید از شطرنج ایران سر کار آمده‌اند. من همین امروز در یکی از بازی‌ها مقابل یک جوان ایرانی قرار گرفتم که قهرمان اسبق نوجوانان آسیا (احمد عسگری‌زاده) بود، خیلی شگفت‌زده شدم. چون حرکاتی انجام می‌داد که من از یک بازیکن قوی انتظار داشتم.

در این چند روز حضورتان در ایران، مردم ایران را چطور مردمی دیدید؟

احساس مثبتی نسبت به مردم ایران دارم. چون آن‌ها نوع خاصی از غرور ملی را دارند. غروری که در آن افتخار به تاریخ و ادبیات و گذشته‌شان موج می‌زند. دیروز با یکی از دوستانم صحبت می‌کردم، به او می‌گفتم وجود شخصیتی همچون فردوسی در این سطح از ادبیات در ایران مسلما می‌تواند مایه فخر و مباهات مردم این سرزمین باشد.

به نظر شما شطرنج یک رزم ذهنی است؟

ببینید امروزه شطرنج قطعا یک ورزش است. چون هم آمادگی جسمی می‌خواهد و هم آمادگی روحی. مهم‌تر از آن نتیجه مهم است! شما آدم‌هایی با توانایی زیاد می‌بینید که بازی‌های زیبایی ارائه می‌دهند اما نهایتا در جدول این امتیازشان است که آن‌ها را برنده می‌کند.

کدام یک از مهره‌های شطرنج را بیشتر دوست دارید؟

اسب...

چرا؟

چون برای من مهره‌ای رازآلود است و آدم با اسب بهتر می‌تواند خلاقیت‌ها و توانایی‌هایش را نشان بدهد.

دشوارترین قسمت بازی شطرنج کجاست؟

امروزه جوان‌ها از طریق اینترنت شطرنج‌ بازی می‌کنند و راحت این ورزش را یاد می‌گیرند اما به نظر من آخر بازی شطرنج مهم‌ترین بخش آن است که جوان‌ها مشکل دارند.